Stát potřebuje pomoc od firem
Informační technologie jsou užívány jak aktivně, tak i pasivně běžnými uživateli, kteří využívají například internet nebo různé aplikace. Najde se ale i skupina osob, která žádnou z technologií využívat nechce. Zejména na ty se musí stát zaměřit, aby docílil opravdu digitálního Česka. Jak?
Klíčový je marketing. Stát musí přesvědčit své občany, aby chtěli a používali informační technologie. Ukázat jim, jaké výhody z digitalizace plynou a jakým způsobem jim technologie mohou usnadnit každodenní fungování. V tomto směru stát selhává a starost o osvětu lidí přebírají soukromé firmy.
Proces digitalizace musí být transparentní
Jaké kroky je třeba podniknout, aby vše fungovalo? „Důležitá je vize,“ říká Petr Loužecký. Správná digitalizace státu počítá se soukromým sektorem. Stát by si měl uvědomit, v jakých oblastech je pomalý a neefektivní, a dovolit zapojení soukromých firem. Získá od nich jak vybavení, k němuž by jinak neměl přístup, tak know-how ohledně dat, bezpečnosti nebo sdílení informací napříč úřady.
Stát potřebuje leadera
Podle Petra Loužeckého je důležité, aby měl koncept digitalizace státu hlavu a patu. Zřetelné zadání a transparentní výběrové řízení jsou pouhým začátkem. Pro správnou komunikaci je potřeba silný tahoun.
Na cloudová úložiště se myslí v legislativě
Správným krokem ze strany státu se ukázal být vznik bankovních identit a schválení zákonu o digitálních službách, které zefektivňují výkon veřejné správy. Fyzické i právnické osoby tak ocení možnost řešit veškerou agendu elektronicky.
Médii byla často skloňována mylná informace o povinnosti všech subjektů si datovou schránku zařídit. Zákon však v digitálních službách myslí i na seniory a dává na výběr mezi digitální a analogovou cestou.
Co je to cloud?
Ruku v ruce s digitalizací jde používání cloudových úložišť. Česká společnost je velice konzervativní, a to, co je dnes u nás nazýváno cloudem, je teprve na začátku. V tomto směru nás ještě čeká velký rozvoj.
Petr Loužecký v rozhovoru vyvrací mýtus o často používané definici cloudu. Velká část populace vnímá cloud jen jako datové úložiště, na němž jsou uloženy fotky, videa nebo různé informace. Cloud je však něčím víc. Je službou, kterou konzumují uživatelé v rámci IT světa, aby získali přístup k vývojářským nástrojům nebo ji využili jako infrastrukturu pro testování softwaru.
Budoucnost cloudu
Nemusíme se bát, že by o cloudová úložiště přestal být zájem. Tím, jak rostou data – kvalita fotek nebo videí –, roste i poptávka po datových centrech. Ta ale musí udržovat někdo v chodu. IT svět se potýká s nedostatkem odborníků ve svých řadách. Pro mladé studenty je lákavý především svět programátorů, proto vzniká deficit mezi zaměstnanci v infrastruktuře. Do hry by měly vstoupit školy, které zatraktivní veškerá odvětví IT.
Celý podcast si můžete poslechnout na stránkách Peak.cz, ale najdete ho taky na Spotify nebo na Apple Podcasts.